*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Konyaaltı’nda Engelli ve İklim Dostu Park  (Okunma sayısı 66 defa)

Çevrimdışı kayseriengelliler

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 6818
Konyaaltı’nda Engelli ve İklim Dostu Park
« : Haziran 10, 2024, 05:20:01 ÖS »
Konyaaltı’nda Engelli ve İklim Dostu ParkKonyaaltı Belediyesi, engelli ve iklim dostu parkı 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde kullanıma açtı. Arapsuyu Mahallesi’nde bulunan parka su tüketimi az olan kurakçıl bitkiler dikildi, enerji tasarrufu sağlayan ledli aydınlatma sistemi kuruldu.

Konyaaltı Belediyesi kuraklığa ve iklim değişikliğine dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Çevreyi koruyan ve sürdürülebilir bir yaşam adına faaliyetlerini yürüten Konyaaltı Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Arapsuyu Mahallesi’nde engelli ve iklim dostu parkı kullanıma açtı. Parka, peyzaj alanlarında kuraklığa dayanıklı az su isteyen bitki türleri dikildi. ‘Karanlık park kalmayacak’ anlayışıyla hareket eden Konyaaltı Belediyesi, parka gece kullanımı ve emniyeti için modern enerji tasarrufu sağlayan ledli aydınlatma sistemi de kurdu.

Engelli bireylere uygun fitness aletleri

İklim dostu park, engelli bireylerin kullanımına elverişli bir halde tasarlandı. Parkta, görme engelli yayaların yönlerini güven içinde tayin etmelerine yardımcı olan zemin döşemesi yapılırken, fiziksel engelli bireyler için tekerlekli sandalye ile rahatlıkla giriş-çıkışlarını sağlayabilecekleri giriş-çıkış rampaları yapıldı. Bölgede yaşayan kişilerin rahatlıkla spor yapabilmesi için fitness alanı oluşturulan parkta, engelli bireylerin kullanımına uygun fitness aletleri de yerleştirildi.

İklim krizine dikkat

İklim değişikliğinin ülkelerin en önemli konuları arasında yer alması gerektiğini vurgulayan Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan, “İklim kriziyle mücadele etmek için hepimizin yapabileceği bir şey var. Sürdürülebilir bir dünya konusunda duyarlı olmak, farkındalıkları artırmak çok önemli. Bu noktada yerel yönetimlerin de çevre konusunda duyarlı olması gerektiği kanaatindeyim. Konyaaltı Belediyesi olarak bizler de çevreye yönelik hassasiyetimizi projelerimizde uyguluyoruz. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde farkındalık oluşturmak için parkımızı vatandaşların kullanımına sunduk” dedi.

Kaynak: DHA


Dünya Çevre Günü Engelli Park Konyaaltı Belediyesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri

Engelsiz Bir Dünya için  Bizde VARIZ Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri