*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Mezuniyet Törenindeki Rezalet İçin Soruşturma Açıldı  (Okunma sayısı 130 defa)

Çevrimdışı kayseriengelliler

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 6818
Mezuniyet Törenindeki Rezalet İçin Soruşturma Açıldı
« : Haziran 08, 2024, 12:45:16 ÖÖ »
Mezuniyet Törenindeki Rezalet İçin Soruşturma AçıldıBir annenin sosyal medya paylaşımı kısa sürede birçok kişinin dikkatini çekti.  Otizmli çocuk Asil Ahmet Kurt’un annesi Ezgi Desovalı, Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda otizmli çocuğunun anaokulu mezuniyet töreninde arkadaşlarıyla birlikte sahnede olmasına öğretmenleri tarafından izin verilmediğini belirtti. Annenin paylaşımı sonrası sosyal medyada hızla yayılan video birçok engelli  aktivistin desteği ile yetkili kişilerin durumdan haberdar olması sağlandı.

Video oynatıcı

00:00
00:42

Annenin video açıklamasına yazdıkları ise şöyle;

“Değerli arkadaşlarım, şimdi sizlerden canım oğlum için destek bekliyorum. Ve bilin ki sadece özet geçiyorum. Oğlum Asil Ahmet Kurt anaokulu kaynaştırma öğrencisidir. Bugüne kadar önce devlet tarafından kaydının düştüğü okulda sorun yaşandı. Ağladım içime attım sustum. Okul değiştirdik. Mevcut okulda kaynaştırma olarak gideceği saatleri kendileri belirlediler. Zaman içinde kahvaltı saatine (1 saat) çekildi yemediği biline biline. Sürekli alttan aldık ki beni tanıyan bilir çok sabırlıyım. Ne istedilerse yaptık. Oğlumu bir birey olarak görmeyi bırakın, hiçbir materyal vb. istenmedi bile ki alalım. Sonra yine sınıfı öğleye kaydırıldı. Şimdi olacak derken her gün oğlumun kaynaşmasının ona faydasını izlerken bugün ki mezuniyet ile yıkıma uğradım. Ki oğlumun yaş olarak son şansı ve artık ilkokula ( rehabiiltasyon tarafından karar verilen okula) devam etmek zorunda. Tüm sene savaş verdik oğlum kaynaşabilsin diye. Bugün mutlu mutlu mezuniyetine gittik. Ancak anladım ki tüm sene oğlumun ismi bile öğrenilememiş. Farkettiğim anda Asil için gururlanıp ağlarken, yaşadığım hayal kırıklığıyla, mutluluk gözyaşlarım bir anda donakalmamla sonuçlandı. Bıktım artık başkalaştırılmaktan… Artık dayanamıyorum yok sayılmasına özel çocukların.. Sesimi duyurmama yardım eder misiniz?” diyerek destek talebini dile getirdi.

Bu kez susmadım

Sosyal medyadaki tepkiler sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın durumla ilgili soruşturma başlattıklarını anne başka bir sosyal medya paylaşımında belirtti.

Yapılan ikinci paylaşımda ise Desovalı şunları söyledi;

“Bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çok değerli davetiyle Sayın İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet EKŞİ ile görüşmeye gittik. Olan, yaşanan her şeyi, payı olan herkesi detaylarıyla ve tabii kanıtlarıyla paylaştım kendisiyle. Tek tek anlattım önceden olsa sustuklarımı. Tüm yoğunluğu arasında anlattığım her şeyi ayrıntısı ile dinleyip, izledikten sonra konu ile ilgili birimlere haber verip derhal soruşturma başlatıldığının bilgisini verdi. Görüşmemiz esnasında özel çocukların genel yaşadıkları, veli zorbalığı, eğitimde yaşadıkları zorluklar ile ilgili detaylı sohbet ettik. Şimdi artık içim rahat. Bu kez susmadım. Asil’in ötekileştirilmesini, buna herkesin göz yummasını ve sonrasında hakkımızı aramayla süre gelen bu olayı siz destek veren değerli, vicdan sahibi güzel insanlar sayesinde duyurduk. Anladım ki yaşanan olayları öyle normalleştirmişiz ki hiçbir şeye hakkımız yokmuşçasına davranır olmuşuz. Bugün haklarımızın nasıl arkasında durulduğunun, aslında mevcut haklarımızı savunmamız gerektiğinin bilgisini de edinmiş oldum. Ben… teşekkür ederim… Önce sesimi duyuran SİZime; çünkü sizler sayesinde ulaşabildim.. Sonraysa çok büyük saygıyla..

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Mücahit YENTÜR’e, beni sonuna kadar dinleyen, anlayan İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Medet EKŞİ’ye, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Mahinur ÖZDEMİR GÖKTAŞ’a, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne, Özel Eğitim Kaynaştırma Daire Başkanı Sayın Fatih PAÇA’ya verdikleri tüm destekten ötürü teşekkürlerimi sunarım.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmıştır.”

Anaokulu Asil Ahmet Kurt Ezgi Desovalı Mezuniyet Töreni


kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri

Engelsiz Bir Dünya için  Bizde VARIZ Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri