*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Aksaray’da Ücretsiz EKPSS Kursu Düzenleniyor  (Okunma sayısı 183 defa)

Çevrimdışı kayseriengelliler

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 6818
Aksaray’da Ücretsiz EKPSS Kursu Düzenleniyor
« : Haziran 07, 2024, 04:34:46 ÖÖ »
Aksaray’da Ücretsiz EKPSS Kursu DüzenleniyorAksaray’da 3 öğretmen ve 15 gönüllü okuyucu, 60 engelli bireyi, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlıyor.

EKPSS kursunun belediye işbirliğinde gerçekleştiğini belirten 68 Aksaray Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Ramazan Dağ, ”Engelli arkadaşlarımızın sınava daha iyi hazırlanması için ücretsiz olan bu kursu düzenledik. Görme engelli kursiyerlerimiz içinde gönüllü olan 15 okuyucu arkadaşımız, onlara bugüne kadar çıkan sorular ve ders konularıyla ilgili kitaplar okuyor. ”dedi.

Aksaray Belediyesi ile 68 Aksaray Görme Engelliler Spor Kulübü ve Albino Derneği hafta sonları kentin çeşitli yerlerinden sınavlara hazırlanmak için engelli memur adaylarına yönelik Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Kursu düzenliyor. Türkçe, tarih, matematik, vatandaşlık gibi çeşitli branşlarda ders veren 3 öğretmen ile 15 gönüllü okuyucu, engelli bireylerin meslek sahibi olabilmeleri için rehberlik ediyor.

GÖNÜLLÜ OKUYUCULARLA ENGELLİRİ ORTADAN KALDIRIYORUZ

68 Aksaray Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Ramazan Dağ, kursun 22 Nisan tarihine kadar süreceğini belirtti. Engelli bireylere okumalarında yardımcı olmak içinde 15 gönüllünün okuyuculuk yaptığını ifade eden Dağ, ”Görme ve bedensel engelli 60 kursiyerimiz var. Hafta sonlara sabah saat 09.00 başlayan kurslarımız akşam 17.00’e kadar devam ediyor. Kurslarımızda genel kültür ile genel yeteneğin yanı sarı görme engellilerin sınavlara daha iyi hazırlanması için her hafta dememe sınavlara da yapıyoruz. Görme engelli arkadaşlarımız okumada zorlandıkları için, sınavda okuyucu ile işaretleyici girdiği için, hem hazırlık hem de daha iyi okumaları için 15 tane gönüllü okuyucumuz var. Her hafta görme engelli arkadaşlarımıza kitap okuyorlar ve denemi sorularının çözümünde de yardımcı oluyorlar.” diye konuştu.

ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYORUM

Albinizm hastası ve yüzde 60 görme engelli Muhammed Uygur (24) ,”Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi antrenörlük eğitim bölümü bitirdim. Şehrimizde bu yıl pedagojik formasyon belgesini almak için okuyorum. Bunu alma sebebim Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavına girip öğretmen olmak istiyorum. Asıl hedefim ise akademisyen olmak istiyorum. Bunun için belediyemiz ve 68 Aksaray Görme Engelliler Spor Kulübü yardımıyla kurslara geliyorum. Albinizm ile görme engelliler daha çok duyurulursa , ülkemizde o kadar engeller aşılır. Benim yüzde 60 derecesinde görme engelim var. Toplumda görme engelliler okul okuyamaz diye bir algı vardı. Böyle bir şey yok. Ben üniversite bitirdim hayallerim ve hedeflerim var. ”dedi.

GÖNÜLLÜ OLARAK OKUYUCULUK YAPIYORUM

Gönüllü okuyucu Fatih Çolak ise ,”Aksaray 112 Acil Çağrı Merkezi’nde teknisyen olarak çalışıyorum. Burada görme engelli arkadaşlarımızın sınav kâğıtlarını okuduk. Biz okuduk, onlarda cevapladı. Olabildiği kadar onların anlayacakları seviyelerine göre okuyoruz. Buraya tamamen gönüllü olarak geliyoruz. Burada onların sınav streslerini en aza indirip okuduklarını daha iyi anlayıp sorulara cevap verme noktasında yardımcı oluyoruz. ”diye konuştu.

DHA


Aksaray Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Kurs kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri

Engelsiz Bir Dünya için  Bizde VARIZ Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri