*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: İBB’den Memur Adaylarına E-KPSS Sınav Seti Desteği  (Okunma sayısı 153 defa)

Çevrimdışı kayseriengelliler

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 6818
İBB’den Memur Adaylarına E-KPSS Sınav Seti Desteği
« : Haziran 07, 2024, 04:25:55 ÖÖ »
İBB’den Memur Adaylarına E-KPSS Sınav Seti Desteğiİstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü, ÖSYM tarafından düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (E-KPSS) özel gereksinimli bireylerin başarılı olabilmeleri amacıyla, 25 Aralık itibariyle 1000 hazırlık sınav seti hediye ediyor.

Engelliler Şube Müdürlüğü, özel gereksinimli bireylerin sosyal hayata adaptasyonlarını ve geleceğe umutla bakmalarını sağlamak amacıyla ÖSYM tarafından her iki yılda bir düzenlenen E-KPSS sınavlarına daha iyi hazırlanmaları ve başarılı olmaları için; konu anlatımı, soru bankası ve deneme sınavları kitaplarından oluşan üçlü setle onların en büyük destekçisi oluyor.

Özel gereksinimli bireylerin her alanda başarılı olması, fırsat eşitliğinden faydalanması, güzel yarınlar ve aydınlık bir gelecek için onların önündeki tüm engellerin kaldırılması hem toplumsal katılım hem de sosyal hayatın paylaşımı açısından çok önemli bir yere sahip.

Özel Gereksinimli Bireylere Fırsat Eşitliği

Engelliler Şube Müdürlüğü; İstanbul il sınırları içerisinde ikamet etmekte olan özel gereksinimli bireylerin, sosyal yaşamlarını ve sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırmak, bağımsızlaşmalarına ve bireysel kapasitelerini geliştirebilmelerine destek olmak, fırsatlardan eşit olarak yararlanmalarını sağlamak, koruyucu ve önleyici çalışmalarla toplumla aileleri bilinçlendirmek amacıyla; Bilgilendirme, Yönlendirme, Farkındalık, Eğitim, Ulaşım, İstihdam Desteği, Kişisel Gelişim-Mesleki Kurslar, Engelli Kampı, Psikososyal Destek, Medikal Yardım Desteği ve Rehabilitasyon hizmetlerini İstanbul’un çeşitli noktalarında yer alan 23 merkez, 7 İrtibat Bürosu, 2 Kısa Mola Merkezi, 2 Kamp ile sunuyor.

Gelişimsel yetersizliği olan çocukların akranlarıyla eşit seviyede okul hayatlarına başlayabilmeleri ve dezavantajlarının ortadan kaldırılması için Özel Eğitim ve Erken Müdahale uygulamaları, özel gereksinimli bireylerin ve ailelerinin farklılaşan ihtiyaçlarına yönelik eğitim ve destek hizmetleri veriyor.

Özel Gereksinimli Bireylere E-KPSS Desteği

Bu desteklerden biri olan E-KPSS sınavı, çok sayıda adayın yarışarak bir gelecek hayali kurma, mesleki ve kariyer yolculuğunda ilerlemeyle birlikte bağımsız yaşama geçişleri için önemli bir basamaktır.

İBB Engelliler Şube Müdülüğü, özel gereksinimli bireyleri mesleki eğitimlerle destekleme ve E-KPSS hazırlık sürecinde yanlarında olmanın dışında; İstihdam Birimiyle, onların fiziksel ve psikososyal özellikleri dikkate alınarak kendilerine uygun iş olanakları araştırılmakta, işverenlerle temasa geçilmektedir. Periyodik olarak toplu hâlde yapılan mülakatlar vasıtasıyla işverenler ve engelli bireyler bir araya getirilmekte ve istihdama aracı olunmaktadır.

Özel Gereksinimli Çocuklara Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi destek eğitiminde yeni bir modeli (ÖZGEM)’i Başakşehir ve Tuzla’da hayata geçirdi. ÖZGEM (Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi), özel gereksinimli olan çocuklara eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini;

Değerlendirme ve Seans Hizmetleri Ünitesi
● Erken Müdahale Ünitesi (0-3 yaş)

Erken Çocukluk Ünitesi (4-6 yaş)
● İlköğretim ve Destek Eğitim Ünitesi (7-14 yaş)

Aile Eğitim ve Destek Ünitesi
● Rehabilitasyon Ünitesi

Kreş (Yuvamız İstanbul) üniteleri ile gelişimsel yetersizliği olan ve risk gruplarında yer alan çocuklara eğitim, terapi ve destek hizmetlerini alanında uzman kadrosuyla sunan Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı engelli rehabilitasyon projelerinden biri olarak fırsat eşitliği
Özel gereksinimli bireylerin bu fırsat eşitliğinden faydalanmaları için en önemli başlıklardan bir tanesi de E-KPSS sınavlarıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her alanda olduğu gibi E-KPSS sınavlarına hazırlık süreçlerinde de özel gereksinimli bireyleri desteklemeye devam ediyor.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (E-KPSS) ile ilgili bilgiler.

2024 YILI E-KPSS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

E-KPSS başvuruları 2024 yılında 12-29 Şubat’ta alınacak.

6-21 Mayıs tarihleri arasında ise kura başvuruları alınacak.

E-KPSS NE ZAMAN DÜZENLENECEK?

2024 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (E-KPSS) 28 Nisan’da gerçekleşecek.

E-KPSS SONUÇ TARİHİ NE ZAMAN?

2024 E-KPSS sınav sonuçları ise 23 Mayıs 2024 tarihinde açıklanacak.

E-KPSS sınavına katılmak için belirlenen engel oranı var mıdır?

Sınava girebilmek için engellinin, %40 ve üzeri engel oranının bulunması gerekmektedir. E-KPSS sınavına girebilmek için eğitim düzeyi şartı nedir?

E-KPSS’ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya E-KPSS’nin geçerlilik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir.

Ortaöğretim ve altı eğitim düzeyi engelliler memur olabilirler mi?

İlkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu engelli bireyler KURA yöntemi ile Devlet memuru kadrolarına yerleştirilebilmektedir.

E-KPSS soruları bütün engel gruplarında standart mıdır?

Sınavda engel gruplarına göre 4 farklı test uygulanmaktadır.

Genel Engelliler

Görme Engelliler İşitme Engelliler Zihinsel Engelliler

E-KPSS ye ilk kez girecekler ne yapmalı?

İlk defa E-KPSS’ye başvuracak adaylar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurarak sınava gireceği engel grubu ile diğer bilgileri içeren Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesini edineceklerdir

E-KPSS Kitap Setini Almak İsteyen Memur Adayları Ne Yapmalı?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü’nün sunmakta olduğu E-KPSS Hazırlık Sınav Setine almak üzere başvuru yapacak olan özel gereksinimli bireyler;

Öğrenci Durum Belgesi/Öğrenci Belgesi aslı veya fotokopisi,
Engelli Heyet Raporu fotokopisi
Kimlik fotokopisiyle bağlı bulundukları ÖZGEM’lere müracaat
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (E-KPSS) hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen adaylar aşağıdaki telefon numaralarından ulaşarak istedikleri bilgiyi edinebilirler.

Avrupa Yakası: 0212 449 96 72 – 0212 449 96 06

Anadolu Yakası:0212 449 97 40- 0212 449 97 52

saglik.ibb.istanbul


Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Engelli Memur İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özel Gereksinimli kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri

Engelsiz Bir Dünya için  Bizde VARIZ Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Kayseri