*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 14 Yaşındaki Kızın ‘Su Alerjisi’: Yağmurda Yürüyemiyor, Pipetle Su İçiyor, Hatta  (Okunma sayısı 293 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 18683
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
14 Yaşındaki Kızın ‘Su Alerjisi’: Yağmurda Yürüyemiyor, Pipetle Su İçiyor, Hatta AğlayamıyorPolen, hayvan tüyü hatta laktoz ve fıstık… Gündelik hayatta birçok tür duyuyoruz ancak ABD’de yaşayan 14 yaşındaki bir kızın alerji türü oldukça şaşırtıcı. Bir damlası bile vücudunda kızarıklığa ve acıya neden olan genç kızın mücadelesi ‘su alerjisi’ ile.

Şu ana kadar dünyada sadece 100 kişide görülen ‘su alerjisi’ Sadie Tessmer’ı dışarı çıkamaz hale getirdi. ABD’nin Missouri eyaletinde yaşayan 14 yaşındaki Sadie Tessmer, oldukça nadir görülen bir alerji türüne sahip. Tessmer’ın cildine değen herhangi bir su damlası büyük bir acıya ve kızarıklığa neden oluyor. Genç kız bu nedenle ne ağlayabiliyor ne de su içebiliyor. Yağmurda yürürken çok dikkat etmesi gereken genç kız su içerken de dudakları yanmaması için pipet kullanıyor.

“Benzinle Yakılıyor Gibiyim”

2019 yılının sonrasına kadar “su” ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamayan Tessmer, şimdiyse “Benzinle yakılıyor gibiyim” diyor.

“Anne Şakası Gerçeğe Döndü”

İlk kez duştan sonra cildi kızaran genç kız, annesine cildini gösterdi. Annesiyse bunun suyun çok sıcak olmasından kaynaklandığını düşündü. Hatta kızına “Yıkanmaya alerjin var” şakası yaptı. Ancak 37 yaşındaki anne bunun gerçek olabileceğini bilmiyordu. Vücudundaki kızarıkları ve acıları gün geçtikçe artan Tessmer’ı geçtiğimiz Mayıs ayında doktora götüren anne, “gerçek gibi gelmedi” dedikleri alerji türüyle tanıştı.

“Çok Yalnız Hissediyorum”

Şimdiyse Missouri’deki anne kız, sıcak ve nemli havaya karşı çözüm bulmaya çalışır hale geldi. Beden eğitimi dersine katılması neredeyse imkansız olan ve bu sebeple de okul hayatı bitme noktasına gelen genç kız “çok yalnız” hissettiğini söylüyor.

37 yaşındaki anne ise kızının sadece normal bir hayat yaşayabilmesi için alerji özelinde daha fazla araştırılma yapılmasını istiyor. Duş aldığınızda ya da denize girdiğinizde belki de terlediğinizde vücudunuzda ürtiker yanı halk arasında bilinen adıyla da “kurdeşen” oluşabilir. Suyun sıcaklığı bu duruma etki edebiliyor ama Tessmer gibi hastalarda durum oldukça farklı. Suyun değdiği yerde ürtiker atakları başlıyor.

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği’ne göre su alerjisi genç kızlarda daha sık görülüyor. Gözyaşı ya da ter bile ciltte kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi yakınmaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Tessmer gibi hastaların suyu hayatlarından tamamen çıkarması imkansız gibi görünüyor.

ntv.com.tr


 KATEGORİLER DünyaSağlık
 ETİKETLER ABDSadie TessmerSu Alerjisi Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45