*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Ağız Hijyenine En Çok “Engelliler ve Yakınları” Dikkat Etmeli!  (Okunma sayısı 71 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 18683
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Ağız Hijyenine En Çok “Engelliler ve Yakınları” Dikkat Etmeli!



Engelli bireyler özel bakım ihtiyacı olan ve ağız hastalıkları açısından yüksek risk altında olan kişilerdir. Çoğu gelişmiş ülkelerde olmak üzere dünyada yaklaşık 500 milyon engelli insanın yaşadığı tahmin edilmektedir. Tıp alanında gerçekleştirilen ilerlemeler ve medikal olanaklar ile insan ömrünün uzaması, engelli insanlarında hayatta kalma sürelerini arttırmıştır.

Şanlıurfa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Engelli Kliniğinde görevli DT. Baran Sarıtemur, Engelli ve engelli yakınlarına Ağız ve Diş Sağlığının önemi konusunda bilgilendirmelerde bulunarak, İlimizde bulunan Tüm engelli bireylerin Randevu almadan Kliniğimize başvurarak tedavi olabileceklerini belirtti.



Şanlıurfa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi olarak engelli bireylerimizin yaşam standartlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Ağır engeli olan bireylerimizin sedasyon (anestezi) altında diş çekimi, süt dişlerinin dolgu ve kanal işlemlerini yapmaktayız. Kliniğimize başvuran engelli hastalarımızın %95’inin ağız hijyeni çok kötü durumda ve birçoğu dişlerini kaybedecek düzeyde. Bunun sebebi ise ailelerin ağız ve diş sağlığı hakkında yeterli bilgi sahibi olamamasıdır.

Ailelerin, engelli çocuklarının ağız hijyenine dikkat etmemesi, onların yaşam mücadelesini ne yazık ki daha da zora sokuyor. Ağız hijyeni olmayan engelli bireyler, çürük ile başlayan ve çekim ile son bulan ağrılı bir süreç geçiriyor, bu süreç hem aileyi hem de engelli bireyi yıpratıyor. Çoklu diş kaybı olan engelli bireylerimizin, ilerleyen zamanlarda beslenme güçlüğü çektiğini ve bununla beraber birçok sistemik hastalıklarla mücadele ettiğini biliyoruz. Kliniğimize başvuran ailelere ağız ve diş sağlığı eğitimini verdiğimizde ise ne yazık ki çok geç kalmış oluyoruz.


 KATEGORİLER SağlıkVideo Galeri
 ETİKETLER Baran SarıtemurEngelli KliniğiŞanlıurfa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45