*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü: Engelliye Yemek Verilmemesi Ceza Değil Eğitim  (Okunma sayısı 684 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü: Engelliye Yemek Verilmemesi Ceza Değil Eğitim

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Serdivan İlçesi'nde engellilere hizmet veren Kanada Özel Eğitim Merkezi'nde öğretmeninin dediğini yapmayan 9 yaşındaki çocuğa ceza olarak yemek verilmemesi iddiasıyla ilgili çocuğa olumlu davranış kazandırma, olumsuz davranışları söndürme eğitimlerinin uygulandığını açıkladı.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kanada Özel Eğitim Uygulama Merkezi'nde eğitim göre yürüyemeyen, kaslarını kontrol edemeyen ve konuşamayan 9 yaşındaki Zafer Bingül'ün ailesinin çocuklarının eğitim sırasında aç bırakıldığı iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Öğretmen ve öğrencilerinin özel eğitim ihtiyaçları ile ilgili hazırlanan 'Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı' doğrultusunda eğitim-öğretime başladığı belirtilerek, şu açıklamada bulunuldu:

"Bu çalışmalar sırasında diğer öğrencilerin de olduğu gibi bahsi geçen öğrencisi Zafer Bingül ile de program kazanım, beceri etkinlikleri ve kazanımların alt amaçları ile olumlu davranış kazandırma, olumsuz davranışları söndürme eğitimleri sırasında 25 Ekim tarihinde öğrencinin annesine bu yaptığı çalışmalar sırasında Zafer'in yönerge ve komut almadığını bunun için beslenme dersinde bu durumla ilgili bir uygulama yapacağını, yemek yeme beceri çalışmasının daha sonra annesi tarafından yapılabileceğini bildirmiş, annesi de bu duruma 'tamam hocam' diyerek bilgilendiğini belirtmiştir."

Anneye uygulamanın eğitimin bir parçası olduğunun bildirildiği belirtilerek, açıklama şöyle devam etti:

"Ders saatindeki uygulama 'Ggeçici süre yoksun bırakma çalışması' sonrasında annesi Zafer'e yemek yedirmeye çalıştığında Zafer yemek yememiş bunun üzerine annesi okul idaresine gelerek öğretmeninin çocuğunu aç bıraktığını bir daha bu öğretmende çocuğunun okumamasını, öğretmenin ceza almasını şiddetli biçimde söylemiştir. Okul idaresi konuyla ilgili veli ve öğretmenle yaptığı görüşmeler sonrasında veliye uygulamanın teknik bir çalışma olduğunu anlatmış, öğretmene de gerekli uyarıları yaparak özel eğitim uygulama sürecini daha dikkatli yürütmesini ifade etmiştir. Yine devam eden eğitim-öğretim sürecinde bundan sonra gerginlik ve yanlış anlamaların yaşanmaması için velinin de isteği doğrultusunda öğrencinin sınıfını değiştirmiş bu gelişme sonrası öğrencinin anne ve babası okul idaresine teşekkür etmiştir. Ancak konu haber yapılmış, bunun üzerine konudan haberdar olan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Serdivan Kaymakamı ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü'nün talimatlarını da alarak hemen okula giderek gerekli ön incelemeyi yapmıştır."

09.11.2016 – DHA

Anahtar Kelimeler : İNTERNET 542DK yaz 7000 YOLLA 542 DK ÜCRETSİZ AVEA ÜCRETSİZ İNTERNETLER İNTERNET SİTELERİ CAN SIKINTISINI ALIR İNTERNETTEKİ VİZYONA DÜŞMEYEN