*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: 3.3 Milyon Liralık Tekerlekli Vurgun İddiası  (Okunma sayısı 1008 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
3.3 Milyon Liralık Tekerlekli Vurgun İddiası
« : Şubat 05, 2015, 06:02:55 ÖÖ »
3.3 Milyon Liralık Tekerlekli Vurgun İddiası

İbra edilemeyen Federasyon yönetimi, yolsuzluk iddialarıyla gündemde. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ödeneği kesince tüm liglerin süresiz tatil edildiği açıklandı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun (TBESF), mali genel kurulda ibra edilmemesiyle ortaya çıkan kriz derinleşiyor. Borç batağındaki Federasyon'da şimdi de tekerlekli sandalye skandalı patlak verdi! Federasyon yöneticilerinin engelli sporcular üzerinden ticari rant elde ettikleri ileri sürülüyor.

MİLLET’e konuşan Federasyonun eski başkanı Mustafa Gülpınar, çarpıcı iddialarda bulundu: "Federasyon son 2 yılda 7.5 milyon TL ödenek almış. Buna rağmen 2.5 milyon TL borcu var. Mevcut başkan Demirhan Şerefhan yasak olmasına rağmen hâlâ tekerlekli sandalye ticareti yapıyor. Sandalyelerin tanesi 18 bin TL. Federasyon geçen yıl Demirhan’ın şirketinden 3.3 milyon liralık sandalye almış. Bu durum etik dışıdır. Büyük paralar batırıldı. Nereye gitti, acaba seyahatlerde mi harcandı?”

Mevcut Başkan Demirhan Şerefhan, 2009'da tekerlekli sandalye markası RGK'nin Türkiye distribütörü oldu. Şerefhan, 2012'de başkan olunca ticari faaliyetlerini eşi ve akrabalarına devretti. Ankara Antares AVM'de bulunan işletme Şerefhan ve eşi tarafından yönetiliyor. Geçen yıl Federasyon tarafından dağıtılan 186 tekerlekli sandalyenin tamamı bu şirketten temin edildi. İddialara göre, Şerefhan, federasyon başkanı kimliğini kullanarak, tekerlekli sandalye ticaretinde tekel konuma yükseldi.

GELEN PARALARI SIFIRLADILAR

Gençlik ve Spor Bakanlığı, TBESF’ye 2013 yılında 4 milyon lira ödenek tahsis etti. Bu rakam 2014 yılında 4.5 milyon liraya yükseltildi. Buna rağmen Federasyon ‘bütçe hesaplamasını yanlış yapmışız’ diyerek devletten 3 milyon lira ilave bütçe talep etti. Bakanlık proje yapma şartıyla Ağustos’ta 2014’te 1.5 milyon liralık ek bütçeyi kabul etti. Böylece Federasyon 2014 yılı için devletten 4 milyon 850 bin liralık ödeme aldı. Üstelik bu paraya sponsorluk ve Spor Toto’dan gelen rakamlar dâhil değil.

YÖNETİM MAHKEMELİK OLDU

Bu büyük kaynak aktarımına rağmen Federasyon bütçesi 2.5 milyon TL açık verdi. Bunun üzerine yönetim toplandı. Kasım ayında yapılan Mali Genel Kurul’da yönetim ibra edilemedi. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, yönetmelikler gereği, yönetim kurulu ibra edilmeyen Federasyona ödenek verilmeyeceğini duyurdu. Bunun üzerine Federasyon tüm liglerin süresiz tatil edildiğini açıkladı. Yönetim Kurulu üyelerinin başvurusu üzerine konu mahkemeye taşındı. Mahkeme 15 Şubat’ta Mali Genel Kurul’un yeniden yapılmasına hükmetti. Ancak bazı üyeler 15 Şubat’ta yapılacak genel kurulun seçimli olması için karşı dava açtı. / Cemalettin Gürsoy

03.02.2015 - Millet