*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Evde bakım ücreti alanlar, gelirlerindeki değişimi 3 ay içinde bildirmeli  (Okunma sayısı 1130 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Evde bakım ücreti alanlar, gelirlerindeki değişimi 3 ay içinde bildirmeli

Evde bakım ücreti alanlar, aylık gelirlerindeki değişimi 3 ay içinde bildirmeli

öncelikle hayırlı akşamlar dileyerek msj ıma başalamak istiyorum.

Benim engelli çocuğum var şu an 19 yaşında yüzde 62 engelli raporu var, vasi tayini var, bu durumda olmasına rağmen benim maaşımın yeterli olduğunu söylüyorlar ve çocuğa maaş bağlamıyorlar, bakım parası vermiyorlar, bu engelli maaşından kimler yararlanıyor lütfen beni aydınlatır mısınız?

Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti Ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddenin c bendinde şu hüküm yer almaktadır.

“Bakıma Muhtaç Özürlü: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, özürlülük sınıflandırmasına göre ağır özürlü olduğu belgelendirilenlerden; günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olduğu, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğu bakım raporu ile tespit edilenleri,”

Ayrıca, bu konuyla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çıkarılan Evde Bakım Ücreti Geri Ödemeleri hakkındaki 2012/26 nolu Genelgede; Bakıma muhtaç özürlü ve bakıma muhtaç özürlüye evde bakım hizmeti veren kişi; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgarî ücret tutarının 2/3'ünü (466,41TL) geçmesi halinde, gelir değişikliğini en geç üç ay içinde İl Müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

Kaynak: engellilersitesi.com