*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Zihinsel Engelliliği Sanat Çalışmalarıyla Aşıyorlar  (Okunma sayısı 1841 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Zihinsel Engelliliği Sanat Çalışmalarıyla Aşıyorlar
« : Kasım 29, 2013, 08:01:41 ÖS »
Zihinsel Engelliliği Sanat Çalışmalarıyla Aşıyorlar

Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi'nde zihinsel engelliler yaptıkları sanat çalışmalarıyla hayata tutunuyor.

Orta ve ağır düzeyde zihinsel engellinin eğitim gördüğü okulda, 53 öğrenci atölyelerde el sanatları eğitimi görüyor. Öğrenciler gördükleri eğitimle meslek edinip yaptıkları eserlerle gelir elde ediyor. Yeteneklerine göre farklı branşlarda el sanatları ile uğraşan öğrencilere galoş yapımı başta olmak üzere, ahşap boyama, keçe çalışmaları, taslak işi, seramik boyama, boncuk işleme gibi eğitimler veriliyor.

Okul hakkında bilgi veren Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okul Müdürü Murat Ceylan, şöyle konuştu: "Manisa özel eğitim iş uygulama merkezi orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli 23 yaşını aşmamış öğrencilerimize mesleki eğitim veriyor. Kurumumuzda 53 orta ve ağır düzeyde zihinsel engelli öğrencimiz eğitim öğretimini sürdürmektedir. Bu öğrencilerimize iki alanda hizmet vermekteyiz. Hem el sanatları atölyelerinde hem de seracılık alanında eğitim veriliyor. Bu seneyi büyük oranda el sanatları alanında el sanatları atölyesinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. El sanatları atölyesinde 53 öğrencimize el becerilerini geliştirecek ahşap boyama, taslak işi, galoş üretimi yapılmaktadır. Bunları satarak da öğrencilerimize bir maddi gelir elde etmeyi sağlamaktayız."

El sanatları alanında 3 atölyeleri olduğunu belirten kurs eğitmeni atölye şefi Dilek Horuz da şunları söyledi: "Bu el sanatları atölyelerinde her öğrenci farklı çalışmalar yapmaktadır. Bu atölyelerde öğrencilerimizin ilgilerini çekecek işleri tespit ediyoruz. Çalışmalarda öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkararak el becerilerini geliştiriyoruz. Bu kapsamda en başta galoş üretimi var. Keçe çalışmamızı seramik boyama çalışmalarımız, kasnak işimiz, boncuk işleme çalışmamız var. Ahşap boyama ve ahşap boyama üzerine seramik hamuruyla süsleme ve boyama çalışmalarımız bulunmaktadır. Öğrencilerimiz bu işleri yaparken zevk aldığını düşünüyoruz."-İHA

Anahtar Kelimeler : part time iş nedir - part time iş verenler - parttaym - parttime - parttime çalış - parttime ek iş - parttime ekiş - parttime iş kayseri - parttime iş arayanlar - parttime iş fırsatları - parttime iş ilanı - parttime iş imkanı - parttime iş imkanları - parttime iş kayseri - parttime iş kayseri