*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Şifa Üniversitesi Hastaneleri Personeli İşaret Dili Öğrenecek  (Okunma sayısı 1954 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Şifa Üniversitesi Hastaneleri Personeli İşaret Dili Öğrenecek

Şifa Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ŞÜSEM)’nin başlattığı “Temel İşaret Dili Eğitimi” programı, Şifa Üniversitesi hastanelerinden yoğun ilgi gördü. Hastane personeli, işaret dilini öğrenerek işitme engellilerle sağlık hizmetleri arasındaki engeli ortadan kaldıracak.

İşaret Dili Çevirmen ve Eğiticileri Derneği işbirliğiyle yürütülen programa, Şifa Üniversitesi ve hastanelerinden yoğun bir katılım oldu. ŞÜSEM Müdürü Ömer Özkaya, işitme engellilerle daha hızlı ve daha kolay iletişim sağlamak amacıyla eğitim programının açıldığını söyledi. Eğitimlerin Şifa Üniversitesi Ana Kampüsü’nde devam ettiğini belirterek, “İşaret dili, işitme engellilerin kendi aralarında iletişim kurarken el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dil. Amacımız, Türkçe işaret dili alfabesini, temel kelime ve dilbilgisi yapılarını öğreterek, kursiyerlerin işitme engellilerle bu dil aracılığıyla iletişim kurmasını sağlamaktır. Yaklaşık 30 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerimiz, sertifikalarını alacak ve bulundukları kurumlarda engellilerle çok rahat bir şekilde iletişim kurabilecekler.” diye konuştu.

İşaret dili eğitmeni Ayşe Gürbulak da derslerde sosyal iletişimle birlikte sağlık ihtiyaçlarına yönelik iletişimi ön planda tuttuklarını söyledi: “Şifa Üniversitesi’nin temel faaliyet alanı sağlık olduğu için biz de eğitim programımızda sağlık ağırlıklı olarak ilerleyeceğiz. Hasta karşılama, diyalog kurma, genel yaklaşım, hastaların psikolojisine göre davranış sergileme, durum açıklama gibi konulara ağırlık veriyoruz. Bunun yanısıra kursiyerlerimiz, dış dünyada da işitme engelli birisiyle karşılaştıklarında kullanabilecekleri temel iletişim işaretlerini öğrenmiş olacak.” Eğitim programı sonuna kadar kursiyerlerin, ortalama 800 kelimeyi işaret diliyle anlama ve anlatma becerisi kazanacağını ifade eden Gürbulak, “Engellilerimizle ilgili daha alacağımız çok yol var. Şifa Üniversitesi, işaret dili eğitim programını açarak bu anlamda güzel bir adım atmış oldu.” şeklinde konuştu.-Cihan

Anahtar Kelimeler : iş - haftasonu parttime iş - haftasonu parttimeiş - haftasonuekiş - herbalife - ana sayfa - internette para kazanma - internette para kazanma yolları - internette para kazanma yöntemleri - internetten iş imkanı - internetten iş yapmak - internetten nasıl para kazanabilirim