*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Koronavirüsün Nörolojik Bulgusu Baş Ağrısı Çıktı  (Okunma sayısı 46 defa)

Çevrimdışı kayseriengelliler

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 2140
Koronavirüsün Nörolojik Bulgusu Baş Ağrısı Çıktı
« : Temmuz 30, 2020, 03:11:29 ÖS »
Koronavirüsün Nörolojik Bulgusu Baş Ağrısı Çıktı3 ay boyunca koronavirüs hastalarını inceleyen nöroloji hekimleri, bir ilke imza attıkları çalışmada, en sık görülen bulgunun "baş ağrısı" olduğunu belirledi.

Türk bilim insanları, COVID-19'lu hastalarda nörolojik semptomların değerlendirildiği dünyadaki ilk "prospektif" (eş zamanlı hastaları inceleme) klinik çalışmasına imza attı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Karadaş ve klinik hekimleri, koronavirüs ve nörolojik bulguları üzerine bir çalışma yaptı.

239 COVID-19 hastasının bulgularının incelendiği ve yüz yüze görüşmelerin yapıldığı çalışma, uluslararası bilim dünyasından da büyük ilgi gördü.

Doç. Dr. Karadaş, salgınla birlikte nörolojinin de öneminin daha çok ortaya çıktığını vurguladı. Karadaş, COVID-19 ilk ortaya çıktığında belirtilerinin ateş, nefes darlığı ve öksürük olduğunu, ancak zamanla bütün sistemleri özellikle de beyine yönelik tutulumlarının tespit edildiğini söyledi.

Kaynak: AA

23 Temmuz 2020
Engelliler ve Aileleri Dernegi Kayseri

    Engelsiz Bir Dünya için  Bizde VARIZ