*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: Engelliler Üzerinden Vurguna Avuç İci Sistemli Önlem  (Okunma sayısı 1279 defa)

Çevrimdışı melleseferi

• öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
Engelliler Üzerinden Vurguna Avuç İci Sistemli Önlem
« : Şubat 12, 2019, 12:17:58 ÖS »
Engelliler Üzerinden Vurguna Avuç İci Sistemli Önlem

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerindeki yolsuzluğun önüne geçmek için harekete geçti. Maliye Bakanlığı kontrolörlerinin, bazı merkezlerin faturalarındaki usulsüz artış ihbarları üzerine yaptığı denetimler, engelliler üzerinden haksız kazanç elde edildiğini ortaya koydu. Özellikle köylerde yaşayan ailelerin engelli çocuklarının rehabilitasyon okullarına kaydedilip eğitim verilmediği görüldü. Eğitimi tamamlayıp ayrılan engelli çocukların kayıtlarının da silinmediği ve devlete fatura kesilmeye devam edildiği belirlendi. Bakanlık da bunun üzerine tüm merkezlere avuç içi sistemi getirilmesini kararlaştırdı. Konuyla ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Prof. Ömer Dinçer "Biz orada çocuklarımızın eğitime gelmesini istiyoruz. Bunun için para ödüyoruz. Burada gelmeden gelmiş gibi gösterilmesi doğrusu kabul edeceğimiz bir şey değil. Özel eğitimle ilgili yönetmeliği değiştirdim. Nerede yolsuzluk, usulsüzlük, bir amaca uygun olmayan davranış var. İster veliden gelsin, ister öğrenciden gelsin, ister Milli Eğitim Bakanlığı'nın idare kademesinden gelsin hiçbirisine izin vermeyeceğim" diye konuştu.

Star alıntı