*
Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Kayseri Engelliler Derneği Telefon 0533 392 33 88

Gönderen Konu: TİKA Arnavutluk’ta Otizm Merkezi’ne Donanım Desteği Sağladı  (Okunma sayısı 1120 defa)

Çevrimdışı melleseferi

  • öMeR
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • İleti: 17731
  • SiTe YöNeTiCiSi
    • www.kayseriengellilerdernegi.com
TİKA Arnavutluk’ta Otizm Merkezi’ne Donanım Desteği SağladıTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk'un Kukes şehrinde bulunan Sosyal Hizmetler'in ana binası içerisinde yer alan Otizm Merkezi'ne donanım desteği sağlandı.

Arnavutluk'ta sivil alt yapıların geliştirilmesine yönelik olarak TİKA, Arnavutluk Çocuklar Vakfı Başkanı olan eski Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha'nın eşi Liri Berisha'nın Kukes şehrinde kurduğu Otizm Merkezi'ne donanım desteğinde bulundu. Otizmli çocukların tedavi göreceği merkeze ihtiyaç duydukları mutfak malzemeleri, mobilyalar, eğitim materyalleri ve elektronik cihazlar temin edilerek, oyun parkı inşa edildi. Açılış töreninde konuşan Kukes Belediye Başkanı Bashkim Shehu, yaptığı yardımlardan dolayı Türkiye'ye teşekkür ederek, merkezde sadece otizmli çocuklara değil farklı sorunlara sahip olan çocuklara da hizmet sunulacağını belirterek, TİKA'nın vermiş olduğu desteği Kukesli annelerin hiçbir zaman unutmayacağını ifade etti.

Arnavutluk Çocuklar Vakfı Başkanı Liri Berisha ise, 1996 yılında kurulan vakfın birçok misyonu üstlendiğini, 2008 yılından itibaren otizm hastalığına odaklanıldığını ve ülke genelinde birçok merkezin kurulmasının hedeflendiğini belirterek, Kukes'te TİKA'nın katkılarıyla bu hedeflerden birine ulaşıldığını, aynı zamanda Kosova, Makedonya ve Kardağ halklarına da hizmet verileceğini ifade etti.

TİKA'nın katkılarıyla Kukes şehrine kazandırılan merkez, bölgede yaşayan engelli çocukların gelişmesine, bağımsız yaşayabilmelerine, davranış problemlerinin azaltılarak gereksinimleri olan becerileri kazanabilmelerine katkı sağlayacak.

20.06.2018 - İHAEtiketler : KAYSERİ ENGELLİLER VE AİLELERİ DERNEĞİ KAYSERİ ELAZIĞ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ KAYSERİ EHL-İ BEYT İLİM KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ